Obelų ir kriaušių apsauga nuo ligų

Kaip ir nuo kenkėjų, taip ir nuo ligų – viena iš gana efektyvių profilaktinių priemonių – vaismedžių purškimas karbamido tirpalu, jiems esant ramybės būsenoje. Labai svarbus vaidmuo saugant vaismedžius nuo kenkėjų, tenka taip vadinamai „sodo higienai“. Formuojant vaismedžių vainikus, reikia nupjaustyti nudžiuvusias šakas bei ūglius, išpjauti kamienuose ir storose šakose vietas su vėžiškomis žaizdomis. Nupjautas šakas ir žuvusius medelius būtina sudeginti ar išvežti. Žaizdas bei pjūvių vietas būtina nedelsiant užpurkšti sodo tepalu. Šalinti nukritusius lapus, vaisių mumijas ir kitas įvairias nuokritas. Tinkamai tręšti vaismedžius bei palaikyti tinkamą dirvos drėgmės režimą.
Obelys ir kriaušės dažnai yra pažeidžiamos virusų, kurie sukelia įvairias virusines ligas, augalo dalių deformacijas.  Jei sode yra virusinėmis ligomis sergančių vaismedžių, prieš kiekvieno medžio genėjimą būtina dezinfekuoti darbo įrankius 3-5% formalino tirpalu arba etilo spiritu.

Sėklavaisinių vaismedžių apsaugos nuo ligų schema

Prieš prasidedant staigiems aplinkos temperatūrų svyravimams (vasario pabaigoje – kovo pradžioje), vaismedžių kamienus ir storųjų šakų pagrindą, nugramdžius seną, atšerpėjusią žievę, nubalinti 20% kalkių suspensija, į kurią įmaišoma 4-5% vario sulfato tirpalo. Žaliojo kūgio tarpsnyje vaismedžius purkšti Bordo skysčiu, kurį sudaro 3% vario sulfato tirpalas ir kalkių suspensija. Į šį skystį patartina įdėti 0,3% vario hidroksido. Žiedpumpurių rausvėjimo tarpsnyje augalus galima purkšti 1% (pagal vario sulfatą) Bordo skysčiu.  Fungicidus obelų ir kriaušių soduose nuo ligų, priklausomai nuo jų plitimo intensyvumo, reikia naudoti 5-7 kartus. Cheminių produktų naudojimo schema obelų ir kriaušių apsaugai nuo kenkėjų pateikiama aukščiau paveiksle, kuriame rodyklėmis parodoma kokie kenkėjai yra naikinami, panaudojus tam tikrą cheminį produktą, pateikiant ir jo normą, tam tikru periodu arba vaismedžio fenologiniu tarpsniu.

Parašykite komentarą