Kurklys

Kurklys – tiesiasparnių būrio, svirplinių šeimos atstovas. Paprastasis kurklys beveik visą savo gyvenimą praleidžia po žeme. Šį vabzdį retai pavyksta pamatyti.

Suaugę kurkliai būna apie 5 cm ilgio, tamsiai rudos, aksominės spalvos. Kurkliai turi sparnus. Kurklys mėgsta lengvas drėgno priesmėlio humusingas dirvas ir durpžemius. Žiemoja apie 1 m gylyje, kartais – mėšlo bei komposto krūvose. Kurkliai nuėda įvairių augalų šaknis, ypač pavojingi jauniems daigams. Augalai pažeistomis šaknimis pradeda vysti, džiūti. Prie tokių augalų dirvoje aptinkame įvairiomis kryptimis išraustų paviršinių urvelių.Pavasarį kurkliai iš žiemojimo vietų išlenda dirvai sušilus ir prasidėjus augalų vegetacijai. Jie pradeda rausti dirvoje urvus, apgraužia augalų šaknis, o bulvių gumbuose išgraužta stambias ertmes. Kurkliai taip pat gadina soduose ir sodybose prie namų įrengtas vejas. Įsiveisus kurkliams jos pasidaro nedekoratyvios. Atidžiau pasižiūrėję pastebėsime ir išraustus horizontalius urvelius. Jeigu kurkliai pažeidžia braškes, jų lapai gelsta, vysta, džiūsta. Kad ir kiek ieškotume, ant augalų stiebų ir lapų nerasime jokių pažeidimų, o žemėje -šaknys apgraužtos ar visiškai nukąstos.

Kurkliai poruojasi birželį. Susiporavusios patelės dirvoje 10-20 cm gylyje išrausia lizdus ir juose padeda stambokus kiaušinėlius. Kurkliai iš kiaušinėlių išsirita po 2-3 savaičių.
Kurklius galima gaudyti įkasus j žemę sulig dirvos paviršiumi stiklainius, į kuriuos įpilame vandens. Į šias gaudykles kurkliai įkrenta naktį, o išropoti stiklo sienelėmis nesugeba.
Kurkliai labai mėgsta šiltnamius ir įvairias priedangas. Ten ne tik kad šilta, bet ir augalai sultingesni. Kad kurkliai nepatektų į šiltnamius, prie jų galima iškasti griovelius, pripilti smėlio ar pjuvenų ir palaistyti žibalo ar terpentino. Kvapai atbaido kurklius. Kurklius galima atbaidyti ant takų ar lysvių tarp augalų pamėčius juoduogio šeivamedžio, alksnių šakučių su vystančiais lapais, palaistyti pelenų šarmu, česnakų ar svogūnų lukštų nuovirais. Laistyti būtina gausiai, kad dirva permirktų iki 10 cm gylio. Parduotuvėse taip pat yra užnuodytų masalų kurkliams naikinti ar išvyti. Pastaruoju metu nuodų sunkiau gauti, kadangi nuodų reikia mažiau, o atbaidančia chemija kurklius sodininkai tik vaiko vieni nuo kitų, kol šie „įgauna imunitetą“. Laimėję lieka prekybininkai.
Kurklių kiaušinėlius ir lervas naikina kurmiai. Kurklių kiaušiniai ir lervos žūsta dirvą purenant. Rudenį kurklius galima gaudyti gaudyklėmis. Iškasti 40 cm gylio duobes ir į jas pridėti šviežio mėšlo. Į šias gaudykles kurkliai sulenda žiemoti. Kai pašąla, duobių turinį iškasame ir kurkliai šaltyje žūsta. Pražūtingas kurkliams gilus dirvos perkasimas rudenį.

 

Parašykite komentarą