Persikų ir abrikosų lapų deformacijos

Paskutiniais metais soduose padaugėjo kaulavaisinių augalų rūšių bei veislių. Abrikosas ir persikas priklauso erškėtinių šeimai. Jie kilę iš Kinijos ir Vidurinės Azijos. Dabar plačiai auginami  Šiaurės Indijoje, Kaukaze, Afganistane, Sirijoje, Vidurinėje Azijoje. Lietuvoje šių augalų aklimatizavimas pradėtas po Antrojo pasaulinio karo.
Persikai ir abrikosai greitai dera, vaisiai anksti prinoksta, yra skanūs, tinkami perdirbimui. Todėl šie augalai vis dažniau nustelbia tradicinius kaulavaisius – slyvas ir vyšnias. Jų auginimas ir priežiūra nereikalauja didelių pastangų.
Tačiau nereikia pamiršti, kad, klimatui šiltėjant, mūsų krašte pasitaiko ir atšiauresnių, vėjuotų žiemų. Šie augalai nėra pakankamai ištvermingi žiemą, o apšalę tampa mažiau atsparūs įvairioms ligoms. Labai svarbu laiku pastebėti pažeistą augalą ir sustabdyti ligos plitimą.DEFORMUOJANTIS RAGANGRYBIS

Viena iš žalingiausių persikų ir abrikosų lapų, ūglių bei vaisių deformaciją sukeliančių ligų sukėlėjų yra deformuojantis ragangrybis. Iš pradžių pažeistų augalų lapai būna didesni už normalius, pūslėti nuo stambių išgaubimų. Įgaubtos pusės audiniai pradeda geltonuoti, rausti, o išgaubtoji tampa šviesiai žalsva. Vėliau audiniai numiršta ir lapai sudžiūsta. Viršutinėje lapo pusėje matyti plonas pilkšvas apnašas. Tai ligos sukėlėjo dauginimosi organai – aukšliai su 8 aukšliasporėmis.

Ragangrybio aukšliasporės žiemoja pažeistuose lapuose ar žievės plyšiuose. Pavasarį, esant drėgniems bei vidutinio šiltumo orams grybas pradeda sparčiai vystytis bei apkrečia sveikus augalus. Iš pradžių suserga pavieniai lapai ar ūgliai, o per kelerius metus – visas augalas.

GYDYMAS IRPROFILAKTIKOS PRIEMONĖS
Pirmiausia reikia imtis profilaktinių priemonių. Ypač svarbu sunaikinti parazito pažeistas augalo dalis (ligotus lapus reikia ne kompostuoti, o sudeginti).
Nuo šios ligos specialių preparatų nėra. Tinka fungicidai, kurie naikina įvairius kaulavaisinių augalų grybinių ligų sukėlėjus.
Norėdami sunaikinti žiemojančius ligos pradus, prieš pumpurų sprogimą visus medžius nupurkškite fungicidu Champion ar karbamidu.
Per vegetaciją persikus ir abrikosus purkškite Score, Candit ar Topaz.
Purkšdami, laikykitės gamintojo rekomenduojamų tirpalo koncentracijų ir karencijos laikotarpių.

Parašykite komentarą