Žalieji serbentai

Raudonųjų, juodųjų ir baltųjų serbentų daug auginama ir sodo kaimynų jais nenustebinsi. Pripratome prie serbentų – medelių, su vyšnios dydžio uogomis ir sprindžio kekėmis. Užtat žalieji serbentai – dar egzotika, retai kur jų pamatysi. Jie panašūs į juoduosius, bet uogos skaidrios, labai saldžios, be juodiesiems serbentams būdingo kvapo.

Dažniausiai auginami suomiškų ir rusiškų veislių žalieji serbentai. Jie nėra labai derlingi (2-4 kg nuo krūmo), tinka ekologiniams ūkiams, nes atsparūs ligoms ir kenkėjams. Uogos žalsvos arba gelsvai žalios ir skaidrios. Odelė plona, minkštimas saldus ir aromatingas, dėl to žaliuosius serbentus labai mėgsta vaikai. Jų uogos tinka alergiškiems žmonėms, kurie negali valgyti juodųjų serbentų. Vitaminų (ypač C) juose irgi daugiau.

Suomiškų ‘Vertti’ serbentų uogos šviesiai žalios, labai saldžios ir aromatingos. Prinoksta rugpjūčio mėn. ‘Zoloto inkov’ uogos gelsvai žalios, saldžiarūgštės. Jie atsparūs grybinėms ligoms ir šalčiui, vidutinio augumo ir vidutinio ankstyvumo. Derlius – apie 2,1 -2,6 kg nuo kero, uoga sveria apie 1 -1,2 g, kekėje būna 7-9 uogos. ‘Izumrudnoje ozherelje’ uogos šviesiai geltonos, su žalsvu atspalviu, malonaus saldžiarūgščio skonio. Keras platus, žemas. Atsparūs ligoms ir kenkėjams, derlius – 2,2-2.7 kg nuo kero. Kekės labai ilgos, jose po 10-12 uogų. Viena uoga sveria apie 1 – 1.4 g. ‘Sleza Izidy’ uogos šviesiai žalios, skaidrios, su gelsvu atspalviu saulėtoje pusėje, malonaus saldžiarūgščio skonio. Atsparūs ligoms ir kenkėjams, ankstyvi. Keras žemas, išsidraikęs. Derlius – 2- 2.5 kg nuo kero. Uogų kekę sudaro 8-9 uogos, viena uoga sveria apie 1 -1,2 g.

Žalieji serbentai prinoksta vėlai, rugpjūčio antroje pusėje, kai ir patys vėlyviausi juodieji serbentai jau būna nuskinti. Sunokusios uogos kabo ant šakų iki rugsėjo vidurio. Jų nenulesa paukščiai, nes paprasčiausiai į jas nekreipia dėmesio.

Žalieji serbentai geriausiai auga ir dera derlingoje, drėgnokoje, šiek tiek rūgščioje (pH 6-6,5) žemėje. Nemėgsta stovinčio vandens. Krūmeliai sodinami kas 0,7-1 m, 30-40° kampu, šaknies kaklelis įkasamas 6-10 cm po žeme. Vienam vaiskrūmiui reikia 50-60 cm skersmens ir 35-40 cm gylio duobės. Į duobę pripilama gerai perpuvusio mėšlo arba komposto (1-2 kibirai), pridedama 150-200 g superfosfato, 22-25 g kalio trąšų arba 20-40 g medžio anglies ir gerai išmaišoma. Šakelės nupjaunamos, paliekami kelmeliai su 3-4 pumpurais. Gerai palaistoma, pakrūmės pamulčiuojamos durpėmis arba perpuvusiu mėšlu. Jeigu serbentai sodinami pavasarį, po 3-4 dienų jie palaistomi ir pamulčiuojami dar kartą. Verta šalia žaliųjų serbentų auginti keletą krūmų įvairaus ankstyvumo juodųjų serbentų, tuomet jie gausiau dera.

Parašykite komentarą