Sodinukų sodinimas

Kaimo sodybose, kur auginami javai ir laikomi gyvuliai, sodams dažniausiai lieka mažai laiko. Čia vaismedžiai bei vaiskrūmiai sodinami, kad puoštų sodybą ir nokintų vaisius. Tokiuose soduose geriausia sodinti aukštaūgius, skiepytus į sėklinius ar aukštaūgius vegetatyvinius poskiepius, atsparius ligoms bei šalčiams, paprastomis sąlygomis gerai išsilaikančiais vaisiais vaismedžius. Dar geriau būtų į ištvermingus kamienus skiepyti vaismedžiai. Jeigu tokių nėra, patartina sodinti ‘Paprastojo antaninio’ sėjinukus, o ateinantį ar dar kitą pavasarį juos perskiepyti norimomis veislėmis. Sodybų soduose, kur vaismedžiai mažai genimi, obelų, kriaušių ir trešnių neverta sodinti tankiau kaip 5×7 m, vyšnių, slyvų, abrikosų – 3-4 x 5-6 m atstumais.
Namų valdų bei sodų bendrijų sklypuose žemės plotas ribotas, ten kartu auginamos daržovės, gėlės, uogos. Sodinkite irgi tik atsparius ligoms vaismedžius. Jeigu apsitvėrėte gera tvora nuo kiškių ir galite daug laiko skirti sodui, sodinkite pusiau žemaūgius arba žemaūgius vaismedžius. Sklypo pakraščiuose (3 m nuo kaimyno tvoros) sodinkite aukštaūges obelis ir kriaušes, pusiau žemaūges obelis, vyšnias ir slyvas (2 m), vaiskrūmius bei žemaūges obelis (1 m). Eilėje aukštaūges obelis ir kriaušes sodinkite kas 4-5 m, pusiau žemaūges, slyvas, vyšnias – kas 3-4 m ir žemaūges obelis, priklausomai nuo poskiepio, – kas 1-2 m.Sodinkite tik sveikus, gerai išaugusius, neapdžiūvusiomis šaknimis sodinukus. Veždami juos įpakuokite, o parvežtus tuojau įkaskite į žemę arba pasodinkite ir palaistykite. Rudenį pasodinti medeliai ar krūmai geriau įauga į dirvą ir pavasarį greičiau išsprogsta. Neatsparius šalčiams vaismedžius žiemą reikėtų apsaugoti arba sodinti pavasarį.
Iškarpykite sužalotas šaknis, patrumpinkite labai ilgas, kad sodinamos neužsilenktų, išpjaustykite poskiepio atžalas. Jeigu sodinsite saulėtą dieną, šaknis pamirkykite molio ir karvių mėšlo tyrėje.
Obelis ir kriaušes su sėkliniais poskiepiais sodinkite tokiu gyliu, kokiu jos augo medelyne, o skiepytas vyšnias ir slyvas lengvoje dirvoje kiek giliau, kad visa skiepijimo vieta būtų paslėpta žemėje. Sunkioje žemėje skiepijimo vietą apkaupkite, tada mažiau išaugs poskiepio atžalų.
Vaismedžius su vegetatyviniais poskiepiais sodinkite giliau, negu jie augo medelyne, beveik iki skiepijimo vietos, tačiau jos neapkaskite, nes įsišaknijus įskiepiui poskiepis neteks reikšmės. Palikus virš žemės ilgesnę vegetatyvinio poskiepio dalį, sustiprėja vaismedžio žemaūgiškumas. Vaismedžius su žemaūgiais intarpais sodinkite įkąsdami dalį ar visą intarpą, bet virš žemės palikite kultūrinę skiepo dalį, kad ji neįsišaknytų.
Serbentus ir agrastus sodinkite 5-10 cm giliau, negu augo medelyne, tada jie geriau krūmysis.


Paruoštoje dirvoje duobes kaskite tokias, kad laisvai tilptų vaismedžio ar krūmelio šaknys (2). Ant duobėje padaryto kauburėlio gražiai paskleiskite šaknis ir atsargiai pilkite žemę (3). Medelį kelis kartus papurtykite, kad pribirtų žemių tarp šaknų.
Iš anksto neparuoštoje dirvoje kaskite didesnes duobes, ir jeigu jas užbersite prieš pat sodinimą, medelius sodinkite maždaug 10 cm aukščiau, kad, suslūgus žemei, jie liktų reikiamam gylyje.
Aplink medelį žemę sumindžiokite, padarykite dubens formą ir gausiai palaistykite (4, 5).
Rudenį nepasodintus medelius įkaskite į pakilią nepiktžolėtą purią dirvą. Medeliams žiemoti iškaskite rytų – vakarų kryptimi apie 40 cm gylio griovelį. Žemę sumeskite į pietų pusę. Medelius suguldykite maždaug 45° kampu į pietų pusę. Taip sudėtus medelius pavasarį mažiausiai kaitins saulė, ir jie ne taip greitai išsprogs. Greta pirmojo griovelio ta pačia kryptimi iškaskite antrąjį. Iškastomis žemėmis apmeskite pirmajame griovelyje sudėtų medelių šaknis. Užpildykite visus tarpus tarp šaknų ir gerai suminkite, nes plyšeliuose gali įsiveisti pelės. Pasidarykite įkastų medelių planą, kur yra kokia veislė. Išdėliokite jaukus pelėms, aptverkite medelius vielos tinklu arba juos apdėkite eglių šakomis nuo kiškių.

Parašykite komentarą