NUDŽIŪVO VYŠNIOS? SUPUVO SLYVOS? SUKIRMIJO OBUOLIAI? GAL KAŽKO NEPADAREI RUDENĮ???

Dauguma ligų ir kenkėjų žiemos šalčius ištveria dėka mūsų aplaidumo ar tingėjimo. Lapai ir supuvę vaisiai ant žemės ar medžio – geriausia vieta žiemoti ligų sukėlėjams bei kenkėjams, kurie pradeda savo „darbą“ pavasarį jau tuomet, kai mes dar net nesiruošiame pirmajam vizitui į sodą.

lelikerudysNuo pavasario iki derliaus nuėmimo kai kurie sodininkai įvairiais būdais kovoja su ligomis ir kenkėjais, siekdami užauginti kuo geresnius vaisius ir uogas, tačiau vos tik nusiima derlių, apie augalus ir jiems likusias problemas pamiršta manydami, kad pavasari vyks viskas iš pradžių – ligos ir kenkėjai vėl atskris iš kažkur su paukščiais ar vėju. Deja, viskas yra arčiau nei manote – po kojomis. Ligos ir kenkėjai neišskrenda rudenį su paukščiais ir negrįžta atgal, o lieka žiemoti ten, kur yra. Jeigu norime kuo efektyviau ir ekologiškiau pasipriešinti ligoms ir kenkėjams, niokojantiems vaisius ir uogas, turime tai daryti nuolat. Nokstant vaisiams ir uogoms, insekticidų ir fungicidų nenaudojame, todėl ligos ir kenkėjai suaktyvėja. Labai svarbu nepalikti jų pavasariui. Grybai, sukeliantys įvairias ligas (kokomikozė, moniliozė, įvairūs puviniai, rauplės, rūdys, miltligės, šratligė, degligė, vėžys ir t.t.) bei kenkėjai (čiulpiantys bei graužiantys įvairias augalų dalis) žiemos šalčius praleidžia žemėje, po medžių žieve arba nuokritose – lapuose ar supuvusiuose vaisiuose. lapaiSugrėbdami ir išveždami nuokritas, kartu iš sodo išvežame daugumą kenkėjų ir ligas sukeliančių grybų. Likę ant medžių žūsta nuo šalčio. Palikti lapai ant žemės žiemoja daug aukštesnėje temperatūroje, nes yra šildomi iš apačios, o iš viršaus nuo vėjo ir šalčio dar saugo sniegas.

Svarbiausia – nepalikti sugrėbtų lapų komposto dėžėje neužkastų ar tiesiog krūvose, sodo pakraštyje. Tai tikrai neapsaugos nuo ligų plitimo pavasarį, o kenkėjai taip pat sėkmingai peržiemos ir komposte. Geriausia – lapus išvežti toliau į mišką ar sąvartyną.

Ankstyvas pavasarinis (dar nesusprogus pumpurams) sodo purškimas vario preparatais ne tik sunaikina likusius ant medžio grybinių ligų sukėlėjus, bet ir praturtina augalą variu.

PAGERINKITE VAISIŲ IR UOGŲ KOKYBĘ, SUMAŽINKITE SAU DARBO SODE!

 

Parašykite komentarą